RU4S-MD-D12
RU4S-MD-D12 - View 1
Select Quantity
Key Features
  • RU2: DPDT
  • 10A (250V AC/30V DC)
  • RU4: 4PDT
  • 6A (250V AC/30V DC)
  • RU42: 4PDT bifurcated 3A (250V AC/30V DC) for dry contact circuits
  • Quality design - solder free construction (lead free)
  • Latching & momentary check button levers
  • Non-polarized green indicator
  • LED & mechanical indicator flag standard
  • AC/DC color coded manual latching levers
  • Snap-on marking plates available in yellow (standard color)
  • green
  • orange
  • blue or white for easy labeling & identification
  • Available in 12V
  • 24V
  • or 110V DC 24V