RU42V-NF-D12
RU Series Universal Relay, Twin Contacts, Printed Circuit Board Terminals, Without Latching Lever, 4 Poles, Standard Type (No Operation Indicator LED), DC 12V, RU42V-NF-D12
RU42V-NF-D12 - View 1
Select Quantity
Key Features
  • Available with blade terminal type and PCB terminal type.
  • Standard with non-polar high-brightness LED operation indicator (blade terminal type only).
  • Available in RoHS-compliant models.
  • Equipped with a color latching lever to distinguish between AC and DC coils.
  • Inlaid marking plate (yellow). Four other colors are also available.
  • Maximum contact capacity: RU2 type 10A, RU4 type 6A, RU42 type 3A.